poniedziałek, 25 stycznia 2016

Pozycja nr.1 - Richard Sharpe i jego przygody

Tak się zastanawiałem, od czego zacząć moją "empirową kolekcję". Na pewno wybór nie był łatwy, ale padło na przygody dzielnego Richarda Sharpe'a podczas Wojen Napoleońskich. Jest to co prawda fikcja literacka stworzona przez Bernarda Cornwella, ale odbiła ona spore piętno na rekonstrukcji napoleońskiej. Zwłaszcza ekranizacje telewizyjne podniosły mocno popularność naszemu brytyjskiemu bohaterowi. Nagle na całym świecie zaczęły powstawać grupy odtwarzające słynne 95th Rifles, czyli zielone kurtki. Jedynym fenomenem który później przebił to zjawisko była "Band of Brothers - Kompania Braci", która to zapyliła scenę rekonstrukcji historycznej setkami amerykańskich spadochroniarzy z "Easy Company"  :) 

Do tej pory Bernard Cornwell napisał 21 powieści o przygodach Sharpe'a plus kilka krótkich opowiadań. Nie jest on historykiem i książki zaczał pisać niejako "z musu" Zafascynowany Horatio Hornblowerem i innymi dzielnymi oficerami Royal Navy zauważył, że nie ma książek o "piechociarzach" Jego Królewskiej Mości. I tak powstał Richard Sharpe - twardy, niezbyt szlachetny i pochodzący z nizin społecznych żołnierz Armii Wellingtona. W 21 dotychczas napisanych powieści, jego przygody są rozpisane na ponad 20 lat - od 1799 roku do 1820, kiedy to spotyka Napoleona na Wyspie Św. Heleny. Jest to oczywiście "licentia poetica" Cornwella który "wsadza" swojego bohatera w prawie każdą bitwę, potyczkę i oblężenie jakie toczyła Armia Brytyjska w tamtym okresie. Od razu się przyznam, że jestem bonapartystą, ale czyta się to świetnie ! Filmy telewizyjne, mimo niskich budżetów, ogląda się znakomicie, chociaż przedstawieni w nich Francuzi przypominają trochę Szkopów z Czterech Pancernych i Psa (chodzi mi o ich zdolności bojowe :) O fenomenie ekranizacji książek Cornwella może świadczyć fakt, że Sean Bean, odtwórca głównej roli, był tak przekonujący i znakomity, że autor książek zmienił jego wygląd i pochodzenie w książkach aby dostosować je do aktora (oczywiście w kolejnych powieściach napisanych po serialu TV) 

Moją ulubioną postacią jest bez wątpienia Obadiah Hakeswill - bezlitosny i przebiegły sierżant Armii Brytyjskiej który nienawidzi Sharpe'a i przy każdej nadarzającej się okazji próbuje wysłać go do piachu. W serialu gra go niezastąpiony Pete Postlethwaite który nadał tej postaci złowrogą głebię. Tyle przynudzania, na dole fotki z mojej kolekcji Sharpowej - książki i filmy. Od razy zaznaczam, że książki są poukładane "chronologicznie"


Trylogia Indyjska Sharpe'a - jako piechur 33rd Regiment of Foot






 Dwie części "dokręcone" po oryginalnej serii (Challenge i Peril) -  Sean Bean jest starszy także nie mogli umieścić akcji podczas Wojen Napoleońskich - za to nasz dzielny Richard Sharpe podróżuje do Indii by tam przeżyć kolejne przygody. Wykorzystano kilka pomysłów Cornwella z "Trylogii Indyjskiej" także scenariusz jest luźno związany z książkami. Nie tak dobre jak pierwsza seria, ale warto zobaczyć.


3 komentarze:

  1. Z autografem! Zazdroszcze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Co do Seana, to polecam zacząć oglądać The Frenkenstein Chronicles. Są smaczki nawiązujące do historii Sharpea

    OdpowiedzUsuń
  3. dzięki Szymon - kojarzę ten serial, ale na razie czeka w kolejce do oglądania :)

    OdpowiedzUsuń