piątek, 5 lutego 2016

Lion's Mound i La Haye Sainte - centrum pola bitwy (14.08.2015)

Po zwiedzeniu Hougoumont ruszyłem ścieżką prowadzącą w stronę Lion's Mound, czy też Kopca Lwa po polsku :) Jest to naprawdę imponujący widok. Po dotarciu na miejsce, pierwszą rzeczą która rzuciła mi się w oczy były tłumy turystów wysiadających z wielkich autokarów. Większość z nich stanowili Azjaci i dość liczna grupa Amerykanów. Rok w którym obchodzono 200-lecie tej bitwy przyciągnął mnóstwo zwiedzających i z tej okazji zbudowano nowe centrum w którym znajduje się Panorama bitwy i dwa muzea (jedno poświęcone bitwie a drugie bardziej ogólniej - czasom napoleońskich) Do tego oczywiście kilka restauracji dookoła i duży sklepik w samym centrum gdzie wydałem parę euro ;) Interes musi się kręcić :)

Dumny lew, narodowy symbol Anglii i Belgii, patrzy z góry na centralny punkt pola bitwy. Kopiec ten wzniesiono w 1826 roku i przez to znacznie zmieniło się ukształtowanie terenu - zniknęło wzgórze, które bardzo pomogło Wellingtonowi w odniesieniu zwycięstwa. Dla turysty Lion's Mound jest znakomitym punktem odniesienia i wyraźnie zaznacza centrum linii obrony Lorda Wellingtona. Po pokonaniu 226 schodków można zobaczyć rozciągający się na prawie całe pole bitwy zachwycający widok. Kopiec wzniesiono ku czci Księcia Holandii (Prince of Orange), który został ranny w pobliżu tego miejsca w czasie bitwy. Na zlecenie ojca Księcia rozpoczęto budowę w 1823 roku: 2000 robotników plus 600 koni z całym sprzętem potrzebnym do wykonania tego zadania pracowało ponad 2 lata. Wynikiem ich pracy jest wzniesienie o wysokości 42.5 metrów i średnicy 518 metrów na którego sczczycie umieszczono rzeźbę wyżej wymienionego lwa.

Tuż obok Lion's Mound znajduję się moim zdaniem kluczowa dla bitwy farma La Haye Sainte. W ciągu wielu lat historycy spierali się co było najważniejszym momentem bitwy stoczonej 18 czerwca: jedni wskazują przybycie Prusaków, inni obronę Hougoumont lub zbyt późne rozpoczęcie bitwy przez Napoleona. Jednak najbardziej popularnym przekonaniem, i ja również się z tym zgadzam, jest obrona La Haye Sainte. Centrum linii Wellingtona było kluczowe w planach Cesarza i tam też kierował on swoje główne ataki. Tych kilka godzin dzielnej obrony przez oddziały KGL (King's German Legion)  wystarczyło, aby powstrzymać skutecznie Napoleona i nie dopuścić do szybkiego załamania Armii Brytyjskiej. Tu warto przypomnieć, że za plecami Wellingtona (głównie za jego prawym skrzydłem) znajdowały się lasy, dlatego też ewentualny odwrót brytyjskiego dowódcy i jego armii byłby niemożliwy. Książę zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji - linia musiała zostać utrzymana ! Po wystrzeleniu całej amunicji przez obrońców farma ostatecznie padła, ale w wyniku frontalnych ataków Francuzi stracili bardzo wielu żołnierzy, a do tego na ich prawym skrzydle pojawili się Prusacy - bitwa praktycznie była przegrana.


Pomimo zniszczeń z 1815 roku i pożaru z 1936 roku farma zachowała swoją oryginalną strukturę i teraz jest prywatnym gospodarstwem. Ściany budynków La Haye Sainte są niemal w całości "obklejone" tablicami upamiętniającymi dzielną obronę jej budynków, wszystko to można zobaczyć na zdjęciach poniżej:

Tablica postawiona w miejscu gdzie bronił się oddział Royal Horse Artillery (G Troop) pod dowództwem kapitana Mercer'a. Składał się on z 5 dział 9-funtowych i jednej haubicy 5.5-funtowej


 Lion's Mound


Fragment znakomitej Panoramy która przedstawia szarżę ciężiej kawalerii pod dowództwem Ney'a


W tle widać palące się budynki Hougoumont

Widok z góry na pole bitwy, po lewej stronie widać La Haye Sainte i "szosę brukselską

Na szczycie Lion's Mound znajduje się kamiennia tablica pokazująca rozmieszczenie wojsk

Nowoczesne muzeum poświęcone bitwie















 Szkielet znaleziony w Ligny, widać "przyczynę śmierci" między żebrami...



Pomnik upamiętniający śmierć Generała Pictona, dowodzącego 5 Dywizją Brytyjską. Ten ekscentryczny dowódca został zabity strzałem w głowę obok tego miejsca około godziny 14.


 Z okazji 175 rocznicy bitwy postawiono ten pomnik upamiętniający bohaterską postawę Irlandzkiego Pułku - 27th Inniskilling. Przez dużą część bitwy bronili oni tego miejsca ustawieni w czworobok, co czyniło ich bardzo wrażliwym na ogień artylerii. Pułk ten stracił 66 % swojego stanu osobowego podczas tego dnia i praktycznie przestał istnieć.


Pomnik poświęcony 8 Pułkowi Liniowemu będącego częścią Dywizji Durutte'a. Razem z 29 Pułkiem walczyli oni w pobliżu La Haye Sainte z resztkami Brygady barona Omptedy, który to w czasie tych walk zginął. Dzieła zniszczenia jego oddziału dokonali kirasjerzy roznosząc żołnierzy KGL na swoich pałaszach.

Budynki La Haye Sainte

Tablica poświęcona zdobyciu farmy przez saperów francuskich pod dowództwem Pułkownika Lamore'a

Tablica informująca o zdobyciu budynków La Haye Sainte bronionych przez KGL o godzinie 18


Tablica poświęcona poległym Francuzom, którzy zginęli w atakach na budynki La Haye Sainte

Tablica z 1847 roku poświęcona poległym żołnierzom z King's German Legion

Kolejna tablica upamiętniająca żołnierzy z KGL, ufundowana przez miasto w Anglii Bexhill-on-Sea. Tam też stacjonowały przez 10 lat oddziały KGL w służbie brytyjskiej.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz