Wracam do bloga po długiej przerwie i prezentuję kolejną książkę z mojej napoleońskiej biblioteczki. Tym razem padło na, moim zdaniem, dzieło wybitne i niedoceniane. Autorem jest tutaj Jan Lubicz-Pachoński - historyk z przedwojennym rodowodem i specjalista od okresu późnego XIX wieku. Może on być w Polsce najbardziej znany z monumentalnego, 4-tomowego dzieła "Legiony Polskie. Prawda i Legenda 1794-1807" i generalnie artykułów opisujących oddziały Dąbrowskiego w dalekiej Italii. Tym razem jest to książka o dość mało znanym epizodzie z tzw. Wojen Napoleońskich, czyli o Wojnie Francji z Neapolem w latach 1798-9 gdzie m.in. zasłużyli się Polacy z Legii Kniaziewicza. Dwie rzeczy przekonały mnie, żeby nazwać tą książkę wybitną:
- po pierwsze...bibliografia ! Już dawno nie widziałem tak imponującej kolekcji i pełen szacunek za wieloletnie kwerendy wykonane w Archiwach w Paryżu, Wiedniu, Rzymie, Londynie i Warszawie. Czytając bibliografię ogarnął mnie zarazem smutek i złość, przy niektórych zbiorach znalazły się adnotacje "spalone", "zbombardowane", "przypuszczalnie zniszczone" itd. (książka była wydana w 1947 roku, a więc tuż po wojnie) Pachoński wykonał swoje kwerendy przed Wojną, więc jego notatki i fiszki są tym bardziej cenniejsze.
- drugim powodem jest duża drobiazgowość autora (w dobrym tego słowa znaczeniu) w opisywaniu wojsk bioracych udział w tym konflikcie oraz szczegółowymi opisami głównych postaci po obu stronach. Mamy więc detale takie jak wysokość żołdu, jak wyglądała aprowizacja i służba zdrowia, opisy mundurów i uzbrojenia itd itp. Dla ludzi zajmujących się rekonstrukcją historyczną (jak ja) jest to podwójnie cenne i pomocne.
Teraz mały minus - jak już wspomniałem wcześniej książkę wydano w 1947 roku kiedy w zniszczonej pożogą wojenną Polsce nie było to łatwe. Odbiło się to niestety na jakości, słaby skład, górne brzegi kartek były sklejone ze sobą więć musiałem przeprowadzić "operację" ostrym nożykiem, ale dzięki temu - po 69 latach doczekała się ona przeczytania :) Generalnie książka rozpada się w rękach, ale jest kompletna, nie brakuje ani jednej strony. Jakość papieru można porównać do tego który był używany w toaletach w latach 80-tych w Polsce, dziwi mnie fakt, że nikt nie wpadł na to, żeby wznowić ten tytuł. Jeszcze taka mała ciekawostka, trafił mi się egzemplarz z dedykacją od autora dla swojego przyjaciela Albina Kusaka z którym pracował w Muzeum Narodowym w Krakowie. Nie wiem, czy to jest prawdziwy wpis, ale lubię sobie wmawiać, że tak :)
Na koniec dwa linki - jeden do profesjonalnej recenzji wyżej wspomnianej książki zamieszczony na łamach Przeglądu Historycznego, proszę kliknąć TUTAJ Drugi link jest do odpowiedzi Profesora Pachońskiego na recenzję jego książki (inną niż podałem) gdzie można znaleźć informację nad jego kwerendami i generalnie pracą którą włożył na napisanie tej książki, można to znaleźć TUTAJ
Mam ten tytuł, z okładką w podobnym stanie :). Zachęciłeś mnie do przeczytania, bo od wielu miesięcy leży i czeka.
OdpowiedzUsuńPachoński to klasyk :) Łykam wszystko jego autorstwa, też musiałeś rozcinać górny brzeg co czwartą stronę czy już kupiłeś przeczytaną ?
OdpowiedzUsuń