"Wordsworth Military Library" - bardzo lubię tą serię wydawnictwa "Wordsworth Editions" i mam w swojej bibliotece kilka książek z logiem charakterystycznego hoplity na okładce. Zajmują się oni szeroko pojętym tematem historii wojskowości i robią to w bardzo przystępny sposób - bez przypisów i bibliografii (chociaż moja natura historyka woła o pomstę do nieba :) Tematycznie panuje duży rozrzut - od średniowiecza do drugiej wojny światowej - z reguły są to syntezy lub biografie. Autorami dość często są autorytety w swoich dziedzinach jak np. David Chandler, Christopher Duffy czy też Micheal Glover.
"Nelson: The Essential Hero" jest właśnie biografią poświęconą chyba najsławniejszemu człowiekowi morza ostatnich stuleci - Admirałowi Horatio Nelson'owi. Ciekawostką jest fakt, że napisał ją człowiek który też ze służbą na morzu był za pan brat. Autor, niestety nieżyjący już od 30 lat, większą część swojego życia spędził na morzu. Między innymi służył na niszczycielu Royal Navy podczas drugiej wojny światowej a po wojnie żeglował kilkadziesiąt lat po Morzu Śródziemnym więc wiedzy praktycznej na pewno odmówić mu nie można.
Horatio Nelson - bohater tej książki - jest obok Wellingtona najbardziej rozpoznawalną postacią kojarzoną z Wojnami Napoleońskimi w Wielkiej Brytanii. Kto był w Londynie na pewno zachaczył o Trafalgar Square i widział kolumnę Nelsona. Trafalgar, to obok Waterloo najsłynniejsze zwycięstwo Brytyjczyków odniesione nad Francuzami w XIX wieku. Sam Nelson okupił to śmiercią, ale umierając wiedział, że bitwa jest wygrana. Wielka Brytania zapewniła sobie dzięki temu hegemonię na morzach na następne dekady.
Sama książka jest interesująca - śledzimy losy młodego, 12-letniego Nelsona który jako midshipman zaczyna karierę na morzu na statku swojego wujka aż do objęcia dowództwa HMS "Victory". Autor nie skupia się tylko na samej osobie późniejszego Admirała, ale również opisuje sposób toczenia wojen na morzach w tamtym czasie, konstrukcję statków, jak i życie codzienie marynarzy brytyjskich. Dodatkowo jest wplecione w tekst główny wiele relacji pamiętnikarskich uczestników tamtych wydarzeń, co na pewno działa bardziej na wyobraźnię i wzbogaca książkę. Na pewno minusem jest bardzo mało map i diagramów i kilka reprodukcji obrazów z epoki jest czarno-białych i nie oddaje kompletnie ducha tej "kolorowej" epoki.
Ciekawostką jest to, że Dublin, czyli miasto w którym mieszkam, miało w centrum miasta kolumnę Nelsona, tzw. Nelson's Pillar. Została ona zniszczona przez bombę I.R.A. w 1966 roku, z okazji podniecenia narodowego wywołanego 50 rocznicą Powstania Wielkanocnego. Fotkę kolumny zamieszczam na samym końcu (została ona wzniesiona w 1809 roku)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz